Sexuální zdraví potřebuje péči

Buď mužem! Jednoduché způsoby, jak zvýšit testosteron

Hladina testosteronu u mužů klesá s přibývajícím věkem. Jak zvýšit hladinu testosteronu je zásadní otázkou pro mnoha mužů. Hlavní mužský hormon má podstatný vliv na formování typických mužských kvalit, a prakticky definuje fyzické a duševní zdraví.

Podle mnoha potvrzených studií přibližně od 30. roku věku hladina testosteronu u mužů začíná pomalu klesat. Důsledky této dynamiky můžeme zjednodušeně shrnout do následujících bodů:

• pokles libida;

erektilní dysfunkce;

• snížení svalové hmoty a síly;

• regrese sekundárních pohlavních znaků;

• nedostatek energie a vitality;

• únava a podrážděnost;

• deprese;

• snížení schopnosti koncentrace;

• mentální retardace, zhoršení paměti;

• pomalý metabolismus vedoucí ke zvýšení ukládání tuků v těle

Jak zabránit snížení hladiny testosteronu? Existují účinné medikamentózní způsoby, ale nemůže o nich zde psát, protože léky na zvýšení testosteronu se užívají pouze pod odborným dohledem lékaře.

Avšak s cílem prevence poklesu produkce mužského pohlavního hormonu má smysl se obrátit k přírodním a bezpečným metodám, které pomohou zvýšit testosteron a udržovat jeho normální hladinu.

Jednoduché způsoby, jak zvýšit testosteron

» Zbavte se přebytečných kil

Muži s nadváhou statisticky mají nižší hladinu testosteronu, a druhá skutečnost je důsledkem první. Zbavení přebytečných kil vede ke zvýšení hladiny testosteronu, a spolu se zlepšením celkového stavu těla budete mít neuvěřitelně silný pozitivní dopad.

Na našem infoblogu v kategorií Hubnutí naleznete informace o účinných přípravcích k redukci hmotnosti o 10% za měsíc. Pokud sice jde o ztratě obtěžujících kil, efektivní strategie pro hubnutí je: méně cukrovinek + kontrola nad kaloriemi + fyzická aktivita.

» Intenzivní cvičení a přerušovaný půst (hladovění)

Kombinace krátkých intenzivních cvičení a přerušovaného/periodického hladovění je účinný způsob, jak zvýšit testosteron u mužů a jak zabránit jeho poklesu.

Existuje nespočet různých variant intenzivního tréninku. Pro začátek můžete zkusit například tuto sadu cvičení:

› Důkladné protažení (určitě!) – 3 minuty.
› Délka intenzivní zátěže může být 30 sekund v sérii. Délka odpočinku 90 sekund. Asi 7-10 sérií na cvik.

Mimochodem silový trénink také podporuje tvorbu mužského pohlavního hormonu.

Přerušovaný půst (když větší část dne člověk nejí např. 5 hodin po probuzení se může jíst, další 19 hodin ne) upravuje hormonální systém a přispívá k produkci většího množství mužského pohlavního hormonu a ztrátě přebytečného tuku. Nicméně příliš časté a dlouhotrvající hladovění má negativní účinek (nejen na testosteron), takže můžete přidat do svého jídelníčku proteinové koktejly po každém tréninku.

Kombinace těchto postupů je přímá cesta k zvýšení hladiny testosteronu. Jako benefit dostanete štíhlejší, svalnatější sexy tělo.

Zvýšit testosteron u mužů

» Dostatek zinku

Základní prvek, který je nezbytný pro produkci testosteronu, je zinek. Nedostatek zinku v mužském těle, stejně jako v ženském, vede k poklesu sexuálního apetitu. Konzumace dostatečného množství zinku je důležité nejen pro zvýšení, ale také udržení hladiny testosteronu. Nejlepší způsob, jak dodat tělu dostatek zinku, je správné jídlo. Potraviny bohaté na bílkoviny. Maso, ryby, mléko, sýr, luštěniny, naturální jogurt, kefír.

Jaké další potraviny pomáhají zvýšit testosteron u mužů?

• Mořské plody (škeble, mušle, korýši, krevety)

• Chléb z hrubé mouky (nejlépe žitné)

• Libové maso

• Listová zelenina

• Tvrdé sýry

• Hnědá rýže

» Vitamín D

Předpokládá se, že vitamín D také ovlivňuje hladinu testosteronu. Ve studií u mužů s nadváhou, kteří užívali doplňky obsahující vitamín D, bylo pozorováno zvýšení hladiny testosteronu.

Jak je známo tento vitamín můžeme snadno získat vystavením své pokožky slunci. Nicméně problémy se získáním vitamínu D ze slunce mohou mít lidé s tmavou pleti, obézní a starší lidé. Chcete-li získat dostatečnou dávku tohtot vitamínu, musíte být vystaveni poledním slunečním paprskům (od 10 do 15 hodin) nejméně dvakrát týdně. Lidem se světlou kůži stačí pouhých pět minut slunění.

Doporučená denní dávka vitaminu D pro dospělé je 600 IU.

» Minimalizujte stres

V době působení silného stresu tělo uvolňuje kortizolu blokující účinky testosteronu. Tak funguje naše tělo a my s tím nemůžeme nic dělat. V moderním světě permanentní deprese a chronického stresu (tudíž při trvale zvýšené hladině kortizolu) funkce testosteronu jsou příliš často blokovány.

» Omezte nebo vynechejte z jídelníčku cukr

Při zvýšení hladiny cukru v krvi začíná klesat testosteron. Existuje domněnka, že inzulín snižuje hladinu testosteronu. V každém případě nadměrná konzumace cukrovinek vede k nadváze. Ať tak či onak, tato rada je užitečná.

Doporučená denní dávka cukru pro dospělé muže je 36g. Průměrný Čech ročně spotřebuje 38 kg cukru a to je téměř dvojnásobek doporučené dávky.